Pravilno održavanje i rukovanje kontaktnim sočivima je ključno za očuvanje zdravlja očiju i sprečavanje nastanka infekcija. U nastavku izdvojili smo nekoliko saveta za pravilno održavanje, kontaktna sočiva i iskustva kao i odgovore na najčešće postavljana pitanja.
Sadržaj:
Kontaktna sočiva: iskustva
Kao što postoje različite vrste kontaktnih sočiva tako postoje i različiti profili nosioca kontaktnih sočiva, tj. postoje osobe koje moraju da nose sočiva jer jedino uz pomoću njih mogu da iskoriguju vid u potpunosti. Sa druge strane postoje klijenti koji konstantno nose kontaktna sočiva zbog estetike, a treća grupa kombinuje sočiva i naočare.
U sustini, svako ko nosi naočare ima mogućnost kombinovanja sa kontaktnim sočivima. Kada želimo da se oslobodimo naočara zbog estetike ili se povremeno bavimo sportskim aktivnostima na kojima nismo u mogućnosti da nosimo naočare, možemo se opredeliti za kontaktna sočiva.
Saveti za nošenje kontaktnih sočiva
1. Konsultovanje sa oftalmologom ili optometristom
Pre nego što se odlučite za prelazak na nošenje kontaktnih sočiva, obavezno se konsultujte sa oftalmologom ili optometristom. Oni će odrediti odgovarajući tip sočiva prema Vašim potrebama i karakteristikama očiju. Redovne provere vida su ključne za praćenje i održavanje optimalnog zdravlja Vaših očiju.
2. Pranje ruku
Pre nego što dođete u kontakt sa sočivima, uvek operite ruke sapunom i vodom. Ovo će sprečiti prenos bakterija i prljavštine na sočiva i oči.
3. Čišćenje i dezinfekcija
Za čišćenje i odlaganje sočiva koristite isključivo tečnost koja je preporučena od strane Vašeg oftalmologa ili optometriste. Nikada ne koristite vodu ili pljuvačku (verovali ili ne, i te situacije smo čuli) za čišćenje sočiva, jer to može dovesti do infekcije.
4. Praćenje roka trajanja i redovna zamena
Kontaktna sočiva imaju određeni rok trajanja koji treba da se poštuje. Ne nosite sočiva duže od preporučenog perioda jer se s vremenom smanjuje njihova sposobnost propuštanja kiseonika, što može oštetiti Vaše oči.
Neka sočiva se menjaju svakodnevno, dok se druga mogu nositi duže vreme. Od velike važnosti je da se pridržavate preporučenog rasporeda zamene kako biste održali zdravlje Vaših očiju. Proverite da li nosite dnevna, dvonedeljna, mesečna, tromesečna…
5. Izbegavajte kontakt sa vodom
Kontaktna sočiva ne bi trebala dolaziti u kontakt sa vodom, kao što su bazeni, jezera ili tuševi. Voda može sadržati mikroorganizme koji mogu izazvati upale i infekcije.
6. Nemojte spavati sa sočivima u očima
Izbegavajte spavanje dok nosite sočiva, osim ako niste korisnik posebnih sočiva koja su namenjena za nošenje tokom spavanja. U suprotnom sočiv će se osušiti, što povećava rizik za nastanak iritacije oka.
7. Čuvanje u sterilnim kutijama
Kada ne koristite kontaktna sočiva, čuvajte ih u sterilnim kutijama napunjenim specijalnom tečnošću za kontaktna sočiva. Redovno menjajte tečnost kako biste održali čistoču i higijenu Vaših sočiva.
Kontaktna sočiva: Najčešća pitanja?
1. Ko sve može da nosi kontaktna sočiva?
Kontaktna sočiva može da nosi praktično svako kome zdravlje očiju to omogućava. Danas, gotovo svaki problem sa vidom je moguće korigovati ovim putem, a zahvaljujući razvoju tehnologije izrade i materijala, nošenje sočiva nikada nije bilo jednostavnije i komfornije.
2. Koliko vremena je potrebno da se naviknem na sočiva?
Ovo je vrlo individualno i zavisi od osobe do osobe, nekome je potrebno nekoliko sati, a nekome nekoliko dana. Generalno, period navikavanja na meka kontaktna sočiva je relativno kratak, dok tvrda i multifokalna ili progresivna sočiva zahtevaju više vremena za privikavanje.
3. Zbog čega mi je vid zamućen kada stavim sočiva?
Postoji više razloga zbog kojih Vaš vid može postati mutan ili zamagljen, kao što su: nepravilno postavljeno sočivo, nečistoće (naslage) na kontaktnom sočivu, suvoća očiju ili sočiva, itd.
Zamućenje je prihvatljivo jedino tokom perioda adaptacije. Ukoliko primećujete da Vam je vid zamućen i kada duže nosite kontaktna sočiva, obratite se svom optometristi ili oftalmologu (zakažite pregled).
4. Da li sočivo može da bude naopačke?
Može, postavite sočivo na vrh prsta. Sagledajte iz “profila” ako izgleda kao polulopta, sočivo je pravilno okrenuto. Ako izgleda kao tanjir za supu, sočivo je izvrnuto naopako. Pogledaj sliku!
Druga metoda ispitivanja podrazumeva da držite sočivo na prstu i stisnete ga palcem. Ako su ivice okrenute jedna prema drugoj, sočivo je pravilno postavljeno. Ako se ivice savijaju, tj. okreću ka spolja (poput oboda tanjira), sočivo je izvrnuto i mora se okrenuti.
5. Koliko sati dnevno smem da nosim sočiva?
Ovo zavisi od karakteristika Vaših očiju (suvoće) kao i od svojstava materijala kontaktnih sočiva koja nosite. Neka opšta preporuka je da se kontaktna sočiva ne nose duže od 8-10 sati dnevno.
6. Da li smem da čistim sočiva običnom vodom?
Ne. Nikada nemojte dozvoliti da voda iz česme ili bilo koja druga vrsta vode dođe u kontakt sa Vašim sočivima, bez obzira na vrstu koju koristite. Takođe, bitno je da dobro osušite ruke nakon pranja i pre rukovanja sočivima.
7. Koliko često treba da menjam tečnost za sočiva u kutijici za odlaganje?
Rastvor za kontaktna sočiva je namenjen za jednokratnu upotrebu. Potrebno je da svakodnevno izbacujete staru tečnost iz kutijice, isperete je, ostavite da se osuši na vazduhu i sipate nov, svež rastvor.
8. Da li smem da spavam sa kontaktnim sočivima?
Samo sočiva specijalno namenjena za nošenje preko noći (sočiva za produženo ili kontinuirano nošenje) se mogu koristiti tokom spavanja, i to samo uz savet oftalmologa. Ali imajte na umu da spavanje sa kontaktnim sočivima povećava rizik od nastanka infekcije oka, čak i sa tim sočivima.
9. Da li sočivo može da zapadne iza oka?
Spoljašnji sloj oka, na koji naleže kontaktno sočivo, je spojen sa unutrašnjim delom kapaka. Ukoliko se sočivo pomeri i sklizne sa svog uobičajenog mesta, može zapasti samo ispod gornjeg ili donjeg kapka, ali nikako ne moze otići iza oka.
10. Da li je bezbedno trljati oči dok nosim sočiva?
Ne bi trebalo da trljate oči ako imate kontaktna sočiva. Trljanje očiju može oštetiti rožnjaču, što dalje može dovesti do ozbiljnih problema sa vidom.
11. Da li smem da koristim šminku ako nosim kontaktna sočiva?
Uopšteno govoreći, najbolje je izbegavati stavljanje kreona ili ajlajnera na unutrašnji rub očnih kapaka jer to može da zaprlja sočivo. Savet je da se sočiva stavljaju pre nanošenja šminke, a uklanjaju pre skidanja šminke. Takođe, treba izbegavati svaki kontakt između sočiva i losiona ili krema.
12. Da li mogu biti sočiva sa dioptrijom?
Naravno, u sustini kontaktna sočiva su u susštini osmisljena zbog korekcije vida. Mogu biti u velikom opsegu različitih dioptrija, i plus i minus dioptrije, pa čak i u cilindričnoj dioptriji. Tek posle korekcione namene su sočiva počela da se koriste kao estetski dodatak.
13. Da li mogu biti sočiva u boji?
Kao što smo već rekli, kontaktna sočiva su prvobitno smišljena sa ciljem korekcije vida ali ubrzo je su krenula i proizvodnja estetskih sočiva, tj sočiva u boji. Danas imamo čak i sočiva u boji sa dioptrijom.
Rezime
Pridržavanjem pravila i redovnim praćenjem zdravlja očiju, možete uživati u svim prednostima koje kontaktna sočiva pružaju, a istovremeno održavati Vaše oči zdravim i vitalnim dugi niz godina. Zato investirajte vreme i trud, naučite kako se pravilno stavljaju i skidaju, takođe i kako se održavaju kontaktna sočiva.