fbpx

Šta je dioptrija, vrste i koji su simptomi da vam je potrebna dioptrija?

Minus dioptrija, plus dioptrija, cilindrična dioptrija – sve su to pojmovi koje često možemo čuti u optikama i ordinacijama, ali takođe i u svakodnevnom razgovoru.

 

Činjenica je da često ni sami nosioci naočara ili kontaktnih sočiva ne znaju šta njihova dioptrija predstavlja. U nastavku ćemo objasniti šta je dioptrija, vrste, simptome i kako korigovati dioptriju.

Sadržaj:

Šta je dioptrija?

U emetropnom oku (oko koje nema potrebu za dioptrijom), ulazak svetlosnih zraka usmeren je na mrežnjaču pomoću rožnjače i prirodnog očnog sočiva, stvarajući oštru sliku koja se prenosi u mozak. Međutim, anatomija oka nije uvek savršena. Refrakciona greška (anomalija, mana) je zapravo nemogućnost oka da precizno centrira sliku na mrežnjaču, što rezultira zamućenom slikom.

 

Dioptrija je jedinica mera za jačinu korekcije naše refrakcione greške.

 

Glavni oblici refrakcionih grešaka su

Simptomi i znaci da vam je potrebna dioptrija:

Glavni i osnovni simptom da Vam je potrebna dioptrija, odnosno da imate refrakcionu manu, je zamagljen ili zamućen vid. Nemogućnost osobe da jasno vidi objekte na određenoj udaljenosti uglavnom je i glavni razlog odlaska na pregled vida.

 

Međutim, pored toga, postoji još simptoma koji mogu ukazivati na probleme sa vidom, a to su:

  • Škiljenje i mrštenje prilikom gledanja
  • Naprezanje i osećaj umora očiju
  • Odsjaj ili zablještanje kod jakih svetala
  • Dvostruki vid (duple slike)
  • Glavobolja
  • Suzenje i peckanje očiju

Kako prepoznati problem sa vidom kod dece?

  • Dete se mršti dok gleda
  • Često trlja oči ili intenzivno trepće
  • Sedi ili stoji preblizu televizora ili drži telefon, knjigu ili igračku previše blizu
  • Naginje glavu na jednu stranu da bi bolje videlo
  • Skuplja oči ili zatvara jedno oko pri gledanju
  • Javlja se preosetljivost na svetlost, dete pokriva oči na jakom suncu
  • Često suze oči (vodenaste oči), ili su crvene;
  • Izbegava aktivnosti koje podrazumevaju oštar vid na blizinu (bojenje ili čitanje), ili suprotno, izbegava aktivnosti koje zahtevaju vid na daljinu (igra loptom…), čak Vam se u pojedinim situacijama čini da je dete „nespretno”;
  • Žali se na glavobolju ili umorne oči

Pored navedenog, ukoliko primetimo da detetu jedno oko “beži” ili “šeta”, od velike važnosti je pravovremeno odvesti dete kod oftalmologa na pregled.

 

Za one koje ova tema zanima dodatno: Početni vodič: dečje naočare za vid, dioptrijska stakla i pregledi

 

Koja dioptrija postoji i kako je razlikovati?

Postoje tri vrste dioptrije: minus, plus i cilindrična dioptrija za korekciju astigmatizma.

Kako se odredjuje dioptrija?

Danas uz savremenu tehnologiju sve to ide mnogo lakše nego ranije, Pregled se sastoji iz objektivnog iliti kompjuterskog odredjivanje dioptrije i subjektivnog odredjivanja dioptrije.

 

Zaviri detaljnije u tehnologiju, aparaturu i sve detalje: Pregled vida ili određivanje dioptrije: saznaj šta te čeka!

Koja je cena odredjivanja dioptrije?

Važno je napomenuti da u mnogim optičkim radnjama određivanje dioptrije često može biti besplatno ili uključeno u cenu ako kupujete naočare ili kontaktna sočiva.

 

Ova praksa se često uvodi kako bi se olakšao pristup brizi o vidu. Besplatan pregled dioptrije može biti odlična prilika za sve koji žele da provere svoj vid bez dodatnih troškova. Ovo je posebno korisno za one koji nisu sigurni da li im je potrebna korekcija vida i žele da dobiju stručno mišljenje.

Da li dioptrija može da se izleči?

Ovo je često pitanje, ali pre svega treba naglasiti da dioptrija nije bolest oka, već mera refrakcione greške i ona se ne leči već koriguje.

Kontaktna sočiva ili naočare

Dioptrijske naočare su najjednostavniji i najsigurniji način korekcije. One mogu biti u jednoj dioptriji, mogu biti bifokalne ili progresivne, a to sve zavisi od naših potreba. Prilikom odredjivanja dioptrije, oftalmolog ili optometrista će preporučiti najbolju opciju za tebe.

 

Kontaktna sočiva su ponekad bolja opcija od naočara, zavisno od Vaše dioptrije i životnih navika. Osobe koje nose kontaktna sočiva imaju šire vidno polje, te često jasniji i “prirodniji” vid u poređenju sa naočarima.

 

Ali kao i sve što ima svoje prednosti ima i svoje mane. Otkrivamo detalje kako biste lakše odlučili koje je pravo rešenje za Vas: kontaktna sočiva ili naočare.

Dioptrijski nalaz

Gledajući u svaki dioptrijski nalaz bivamo pomalo zbunjeni. Maltene ni jedna stvar nam nije jasna, a u toku većine pregleda oftalmolozi ne stižu da pojasne situaciju, šta se tu zapravo dešava.

 

Napisali smo ceo jedan vodič: Kako pročitati oftalmološki i dioptrijski nalaz! Ali ako ti ni posle njega ne bude jasno, budi slobodan i kontaktiraj nas, rado ćemo ti pojasniti.

Kuća dobrog vida od 1992. godine!

Dioptrijske naočare, sučane naočare, stakla ili kontaktna sočiva – možeš da računaš na nas!