fbpx
Uvod u upale i inefkecije oka, najcesce infekcije

Uvod u upale i infekcije oka

Zamisli da se jednog jutra probudis sa crvenim i oteklim okom koje svrbi. Zvuči alarmantno? Nažalost, ovo je stvarnost za hiljade ljudi svake godine. Infekcije oka nisu samo neugodne – one mogu biti i opasne.

 

Ovaj tekst donosi najnovija istraživanja o očnim infekcijama, savete o prevenciji, kao i šta nas čeka tokom lečenja različitih infekcija oka. Od konjunktivitisa do ozbiljnijih stanja, ovde možeš pročitati sve što treba da znaš. Sa našim savetima, možes smanjiti rizik od infekcija, prepoznati simptome i očuvati zdravlje očiju.

 

NAPOMENA: Imaj na umu da ovaj tekst služi samo kao informativni izvor i ne treba ga koristiti za postavljanje dijagnoze! Ukoliko primetis bilo kakve promene u vidu, najbolje je obratiti se optometristi ili oftalmologu koji će ti pružiti stručnu pomoć i savete.

Sadržaj:

Sta uzrokuje infekcije oka?

Infekcije oka iliti upale oka nastaju kada oko napadaju određeni štetni mikroorganizmi poput bakterija, virusa, gljivica ili, ređe, parazita. Takođe, upala može biti uzrokovana i alergijskom reakcijom, a ponekad može ukazivati i na određene sistemske poremećaje.

 

Postoji nekoliko razloga zbog kojih se infekcije oka mogu razviti:

1. Povrede oka: Čak i manje povrede poput ogrebotina, pogotovo ukoliko se ne tretiraju pravilno, mogu otvoriti put bakterijama ili virusima da prodru u oko.

2. Nedavne bolesti: Period kada smo bolesni može oslabiti naš imunološki sistem. Slabljenje imuniteta može rezultirati povećanim rizikom od nastanka infekcija oka, jer naš organizam nije u stanju da se adekvatno bori protiv uljeza.

3. Loša higijena: Neadekvatno pranje ruku, pogotovo uz cesto trljanje ociju, može dovesti do prenosa bakterija ili virusa na oči i podrucje oko njih, cime se povecavaju sanse za nastanak infekcija.

4. Neadekvatno rukovanje kontaktnim sočivima: Sočiva zahtevaju posebnu negu. Nepravilno nosenje ili neadekvatno odrzavanje kontaktnih sočiva moze dovesti do nakupljanja bakterija na sočivima, što može izazvati iritaciju ili infekciju oka.

5. Deljenje ličnih stvari koje dolaze u dodir sa ocima: Kada delimo šminku, peškire za lice, jastuk ili ostale lične stvari s drugima, mozemo preneti bakterije ili viruse s jedne osobe na drugu.
6. Plivanje bez zastitnih naocara: Kontakt s vodom u bazenu, jezeru ili okeanu može izložiti oči raznim bakterijama i mikroorganizmima koji se mogu nalaziti u vodi.

Najčešće infekcije oka i simptomi:

1. Konjunktivitis

Ova vrsta infekcije, takozvano “crveno oko” je najucestaliji oblik upale oka, posebno kod dece. Najcesce je uzrokovan virusima, ali moze se javiti i kao bakterijski i alergijski konjuktivitis. Konjuktivitis se ispoljava kao crvene oci koje svrbe i moze postojati iscedak (sekret).

 

Kod bakterijskog oblika javlja se žućkasti ili zelenkasti iscedak, dok kod virusnog obično postoji vodenasti sekret. Lečenje varira u zavisnosti od uzroka: za bakterijski se koriste antibiotici, dok se virusni obično leče simptomatski.

2. Blefaritis

Ovo je upala ivice kapaka koju karakterisu crvenilo, otok, svrab i ljuspice kože oko trepavica, nalik peruti. Lečenje obično uključuje tople obloge i higijenu kapaka, a u nekim slucajevima su potrebni i antibiotici.

3. Keratitis

Podrazumeva infekciju rožnjače i najcesce se povezuje sa nosenjem kontaktnih sociva, posebno u slucajevima ako se ne pridrzavamo smernica za njihovo pravilno koriscenje. Simptomi uključuju bol, crvenilo, osetljivost na svetlost i zamagljen vid. Lečenje zavisi od uzroka i može uključivati antibiotike, antivirusne lekove ili antifungalne (antigljivicne) kapi.

4. Herpes oka

Ovo je najcesci naziv za infekciju rožnjače uzrokovanu herpes virusom, istim onim krivcem koji izaziva groznicu na usnama. Simptomi uključuju bol, crvenilo, osetljivost na svetlost i zamagljenje vida. Očni herpes se često ponavlja i uvek zahvata isto oko. Lečenje podrazumeva antivirusne lekove i kapi za oci koje smanjuju upalu (kortikosteriodne kapi).

5. Uveitis

Uveitis je ozbiljno stanje koje zahvata srednji deo oka, poznat kao uvea. Simptomi mogu varirati, ali obično se javlja bol, zamagljen vid i crvenilo oka. Ako je zahvacena i duzica zenice mogu biti suzene. Lečenje uveitisa obično uključuje upotrebu kortikosteroidnih kapi za oči kako bi se smanjila upala i ublažili simptomi.

5. Čmičak na oku

Cmičak (ili hordeolum) je još jedno uobičajeno stanje koje se ponekad greškom smatra infekcijom oka, iako je zapravo zapaljenje lojne žlezde na kapku. Cmicak se obično javlja kada je lojna žlezda pri rubu kapka blokirana. Ovo začepljenje dovodi do nakupljanja bakterija unutar žlezde, što izaziva zapaljenje i stvaranje bolne, crvene kvržice na ivici kapka. Najčešći simptomi uključuju bol, oticanje, crvenilo i osetljivost kapka. Obično prolazi samo od sebe kroz nekoliko dana, a tople obloge mogu pomoci da se umanje tegobe.

Lečenje infekcije oka

Uobičajeni tretman za infekcije oka uključuje upotrebu odgovarajućih kapi ili masti za oči koje može propisati lekar. Ove kapi mogu sadržati antibiotske ili antivirusne sastojke, zavisno od uzročnika, a cesto se koriste i kortikosterodi u vidu kapi kako bi se otklonili znaci upale. U nekim ozbiljnijim slučajevima, lekar može preporučiti antibiotike (ili neku drugu vrstu leka) u vidu tableta ili kapsula.

 

U nekim situacijama topli oblozi mogu pomoći u olakšavanju nelagode i smanjenju otoka ili crvenila oka. Ovo se svakako primenjuje na preporuku lekara!

 

Još jedna važna mera lečenja jeste odmor očiju, kako bismo im omogućili brzi i laksi oporavak. To znači smanjenje vremena provedenog ispred ekrana (telefona, kompjutera, televizora) kako bi se napetost očiju smanjila, detaljnije savete za umorne oči imate na tekstu: Vežbe za umorne oči.

 

Uvek je važno slediti savete lekara i uzimati propisane lekove onako kako je preporučeno kako bi se sprečile komplikacije ili ponovna infekcija oka. Ako simptomi ne prolaze ili se pogoršavaju tokom lečenja, neophodno je ponovo kontaktirati lekara!

Infekcije oka i saveti optometrise

Zamisli život bez iritacije očiju, bez brige o infekcijama. Sa pravim informacijama i preventivnim merama, to ne mora biti samo mašta. Upoznali smo najčešće infekcije, a poseban tekst nas vodi kroz jednostavne korake za bolju prevenciju: Infekcija oka: simptomi i prevencija.

 

Ne čekaj da simptomi postanu problem. Budi u toku sa najnovijim informacijama, ali nemoj zaboraviti da ako imas bilo koji od ovih simptoma, zakaži pregled!

Kuća dobrog vida od 1992. godine!

Dioptrijske naočare, sučane naočare, stakla ili kontaktna sočiva – možeš da računaš na nas!