fbpx
Cmicak na oku

Čmičak na oku – simptomi, uzrok i koji je lek

Čmičak na oku, poznat i kao ječmenac ili hordeolum, je iznenadna, ali na sreću, uglavnom bezopasna pojava koja može zadesiti svakoga. Ovaj mali, crveni otok na ivici kapka može biti neugodan, ali dobra vest je da je uglavnom bezopasan i lako se leči. U ovom tekstu saznaćeš sve što treba da znaš o čmičku – od simptoma i uzroka do efikasnih načina lečenja koji će ti pomoći da se što pre rešiš ovog dosadnog problema.

Sadržaj:

Šta je čmičak - značenje?

Čmičak je mali, bolni otok na kapku, obično uzrokovan bakterijskom infekcijom u korenu trepavice. Izgleda kao crvena, otečena kvržica, često sa žućkastom tačkom u sredini, koja podseća na bubuljicu. Čmičak može biti spoljašnji, na ivici kapka, ili unutrašnji, kada se razvija unutar kapka. Može zahvatiti i gornje i donje kapke. Iako može biti iritantan i bolan na dodir, čmičak je uglavnom bezopasan i ne ostavlja trajne posledice.

Samo u Optici Prima!

Besplatno personalizovano odredjivanje dioptrije!

Pregled vida i besplatno odredjivanje dioptrije u Optici Prima Zrenjanin

Zašto nastaje čmičak na oku?

Najčešći uzrok nastanka je bakterijska infekcija, najčešće bakterijom Staphylococcus aureus, koja prirodno živi na našoj koži. Kada ove bakterije uđu u folikul dlake trepavice ili u lojne žlezde na kapku, dolazi do upale koja rezultira bolnim otokom.

 

Razlozi za nastanak čmička mogu biti različiti, a među najčešćim su dodirivanje očiju prljavim rukama, nošenje starih ili prljavih kontaktnih sočiva, kao i korišćenje stare ili kontaminirane šminke za oči.

Koji su simptomi i kako izgleda čmičak na kapku?

Simptomi čmička su obično lako prepoznatljivi. Prvi znak je osećaj bola ili nelagode na kapku, često praćen crvenilom i otokom. Na mestu gde se razvija čmičak može se pojaviti mala, bolna kvržica koja vremenom postaje sve izraženija. Ponekad se na vrhu čmička formira žućkasta tačka, ispunjena gnojem. Osim ovih simptoma, moguće je osetiti i svrab ili peckanje u oku, kao i pojačano suzenje ili osećaj da nešto “grebe” oko. U težim slučajevima, otok može biti toliko izražen da oteža otvaranje oka.

Cmicak na oku

Koliko traje čmičak na oku?

Većina čmičaka se povlači sama od sebe u roku od nekoliko dana, obično između tri i pet dana. Iako je većina slučajeva kratkotrajna, ponekad čmičak može potrajati i duže. Ako se stanje ne poboljšava nakon nedelju dana ili ako se čmičak pogoršava, najbolje je potražiti savet lekara.

Čmičak na oku lečenje i saveti za brzi oporavak

Lečenje čmička obično uključuje jednostavne mere koje mogu pomoći u bržem oporavku:

 

  1. Topli oblozi: Stavljanjem toplih obloga na zahvaćeno oko može se smanjiti otok i ubrzati izlečenje. Čista krpa ili gaza se zagreju i drže na kapku oko desetak minuta. Ovaj postupak ponoviti nekoliko puta dnevno.
  2. Izbegavanje pritiska: Nikako ne treba pritiskati ili cediti čmičak, jer to može pogoršati stanje.
  3. Održavanje higijene: Redovno pranje ruku i izbegavanje dodirivanja očiju su ključni za brz oporavak. Takođe, izbegavajte deljenje šminke ili peškira za lice.
  4. Kapi i masti: Ako čmičak ne prolazi ili se pogoršava, lekar može propisati antibiotike u obliku kapi ili masti za oči kako bi se borili protiv bakterijske infekcije i smanjili upalu.
  5. Izbegavanje šminke i sočiva: Dok se čmičak ne povuče, izbegavajte korišćenje šminke za oči i kontaktnih sočiva kako se oko ne bi dalje iritiralo.
  6. Hirurško lečenje: U retkim slučajevima, kada čmičak ne reaguje na navedene mere ili se simptomi ozbiljno pogoršaju, lekar može preporučiti hirurško lečenje. To obično podrazumeva mali rez na čmičku kako bi se izbacio gnoj i olakšao proces isceljenja.

Prirodni lekovi za čmičak ne postoje. Lečenje čmička alternativnim metodama se ne savetuje jer može dovesti do širenja infekcije i pogoršavanja simptoma.

Kada posetiti lekara?

Iako čmičak obično nije ozbiljan, treba potražiti lekarsku pomoć ako se ne povlači ili se pogoršava nakon nedelju dana, ako se otok širi ili uzrokuje jake bolove i ako uzrokuje promene u vidu. Brza reakcija može pomoći u sprečavanju komplikacija, a lekar će preporučiti najbolju metodu lečenja.

 

Ako primetiš bilo kakve promene u stanju tvog oka i vida, zakaži pregled čim pre!

Kuća dobrog vida od 1992. godine!

Dioptrijske naočare, sučane naočare, stakla ili kontaktna sočiva – možeš da računaš na nas!