Svima nama koji brojimo više od 40 godina počinje da se dešava da odmičemo mobilni telefon od očiju kako bismo videli jasnije – to znači da imamo presbiopiju, ali ne brini, sve je to normalno.
Čuli smo već da postoje progresivna ili multifokalna stakla, kao i bifokalna. Za razliku od bifokalnih, progresivna stakla omogućavaju glatki prelaz između različitih dioptrija, nudeći nam jasnu sliku na svim udaljenostima.
Ako te zanima više uopšteno o progresivnim staklima pročitaj ovaj tekst: Uvod u progresivna stakala, a nakon što upoznamo vrste, svrhu i dizajn, prva sledeća tema je “njihova cena”.
Sadržaj:
Multifokalna ili progresivna stakla i njihova cena
Definitivno jedno od najčešćih pitanja koje svi postavljamo jeste “koliko koštaju progresivne naočare”, “progresivna stakla cena”, “multifokalna stakla cena”. Prilično je nezahvalno ovako govoriti o ceni, ali kvalitetnija progresivna stakla se kreću od 100e do 600e, a moguće čak i više ako pričamo o Varilux XR seriji.
Raspon jeste veliki, ali su progresivna stakla izuzetno individualan proizvod i normalno je da na cenu utiče mnogo faktora. U ovom tekstu otkrivamo koji tačno faktori utiču na promenu cene, takođe i na šta je bitno da obratimo pažnju prilikom kupovine progresivnih naočara.
Šta sve utiče na cenu progresivnih stakala?
Multifokalna ili progresivna stakla i njihova cena, pošto raspon cene jeste velik. Upoznaćemo Vas sa nekoliko osnovnih stvari koje utiču na cenu progresivnih naočara:
1. Vrsta progresivnih naočara
Kod vrste progresiva ciljamo na namenu za koju ćemo koristiti progresivna stakla. Ako niste znali, postoje dve vrste progresivnih naočara:
- Progresivna stakla za ceo dan
- Progresivna stakla za kancelariju (uglavnom su malo jeftiniji)
2. Materijal progresivnih stakala
Materijal od kojeg su napravljena stakla dosta utiče na cenu. Standardni materijal koji nije tanjen je idealan za klijente koji imaju malu dioptriju za daljinu. Međutim, kad većih dioptrija povećava se debljina i težina stakala i u tim situacijama se savetuju tanjeni materijali. Oni su tanji i lakši ali obično i skuplji.
3. Dizajn i kvalitet progresivnih stakala
Kvalitet progresivnih stakala možemo proceniti u zavisnosti od njegovog dizajna. Postoje različite tehnologije koje utiču na proizvodnju stakala, a što je više tehnologija uključeno, to su progresivna stakla kvalitetnija. Uglavnom se dele u nekoliko kategorija: standardne, srednje i premijum opcije.
Što je dizajn progresiva bolji, dobijamo sve šira vidna polja kao i lakše prilagođavanje, a to rezultira većim zadovoljstvom i komforom krajnjeg korisnika.
4. Premazi kao zaštitni slojevi
Dodatni slojevi kao što su oni protiv refleksije, ogrebotina i UV zaštite ili premazi poput fotoosetljivih ćelija koje tamne kada izađete na sunce, mogu povećati cenu stakala.
U zavisnosti od životnog stila koji vodite, iskusni optičari savetovaće slojeve i premaze prikladne individualnim potrebama. Bitno je imati na umu to da ćete ove naočare verovatno nositi konstantno, odnosno od ujutru do uveče, te dobro razmislite o svim opcijama.
5. Brendovi progresivnih stakala
Kao i na svakom tržištu, postoji više kategorija brendova. Neki od vodećih brendova u svetu progresivnih stakala su: Nemačka firma Zeiss, Francuska firma Essilor, Japanska firma Hoya, Nemačka firma Pol Optic, domaća firma Gross Optic…
Bitno je istražiti različite opcije i akcije, popričati i posavetovati se sa pravim optičarima, jer sigurni smo da za svaki budžet možemo pronaći kvalitetno i adekvatno rešenje.
Dodatni saveti iskusnih optičara
Pri izboru progresivnih stakala, bitno je obratiti pažnju na sve navedene faktore koji utiču na cenu, ali i na mesto gde radite svoje stakla. Izbor pouzdane optike koja nudi kvalitetnu uslugu, precizna merenja i stručne savete može znatno poboljšati Vaše iskustvo nošenja progresivnih stakala. Pročitajte takođe bitan, a kratak tekst na temu: Na šta da obratimo pažnju pre kupovine progresivnih stakala?
Ne zaboravite, investicija u dobar vid je investicija u kvalitet života.