fbpx
flasteri za oči

Flasteri za oči: iskustva i saveti za roditelje

Okluzivna terapija predstavlja glavni korak ka razvoju vizuelnih sposobnosti dece sa ambliopijom. Međutim, suočavanje sa izazovima nošenja flastera za oči može biti emotivno i psihički zahtevno, kako za decu, tako i za njihove roditelje. U nastavku smo podelili nekoliko saveta uz pomoću kojih se flasteri za oči  pretvaraju u pravu avanturu!

Sadržaj:

Iskustva roditelja

Roditelji dele mišljenje da igraju ključnu ulogu u stvaranju podržavajućeg okruženja koje olakšava deci da uključe okluzivnu terapiju u svoj svakodnevni život. Kroz kreativne metode, podršku i strpljenje, možemo transformisati okluzivnu terapiju iz obaveznog zadatka u pozitivno iskustvo.

 

Ova transformacija nije samo terapeutska; ona predstavlja zajedničko putovanje roditelja i dece ka boljem vidu.

Flasteri za oči: Saveti za roditelje

Flasteri za oči mogu biti izazovan proces za decu, ali uz podršku roditelja, nošenje može postati manje stresno pa čak i zabavno iskustvo. Pročitajte sve savete i polako se pripremite za avanturu!

1. Razgovarajte sa svojim detetom

Budite otvoreni i iskreni. Razgovarajte sa svojim detetom o okluzivnoj terapiji i objasnite mu zašto je nošenje flastera ili okludera važno. Ohrabrite ga da postavi pitanja i izraz svoje brige. Neka zna da je u redu osećati se frustriranim ili nesigurnim i da su njegova osećanja važna.

2. Uključite dete u proces odlučivanja

Važno je da dete oseća kontrolu u vezi sa situacijom. Pitajte ga za mišljenje o okluderu – koju boju ili dezen žele. Uključivanje u proces donošenja odluka može smanjiti otpor prema nošenju okludera i podstaći dete da sarađuje, čineći da se oseća važnim.

3. Odaberite odgovarajuću vrstu okludera

Danas su dostupne brojne vrste okludera – od onih koji se lepe za kožu do onih koji se postavljaju na okvir naočara. Razgovarajte sa oftalmologom ili optometristom o mogućim opcijama i odaberite onu koja najbolje odgovara detetovim potrebama.

Vodite posebno računa o udobnosti – ipak je to nešto što će Vaše dete nositi na licu nekoliko sati tokom dana.

4. Rutina, rutina, rutina!

Doslednost pomaže detetu da se oseća sigurno i predvidljivo. Napravite raspored sa tačno označenim periodom u toku dana kada će se flaster nositi i postavite ga na vidno mesto u kući. Na ovaj način dete uvek može da zna šta ga očekuje i kada.

 

Ako je, na primer, plan da Vaše dete nosi flaster dva sata ujutru i dva sata uveče, ili četiri sata odmah nakon škole, možete podesiti tajmer tako da svima bude jasno kada se okluder skida.

5. Osmislite zanimljive aktivnosti

Osmislite zabavne igre i aktivnosti u kojima će dete učestvovati dok nosi okluder. Zbog važnosti ove teme, napisali smo: Vežbe za oči kod dece: zabavne aktivnosti tokom okluzivne terapije gde možete pronaći različite ideje i savete. Ali na primer, pokušajte sa igrom pronalaženja razlika u slikama ili organizujte takmičenje u crtanju.

 

Na ovaj način okupiraćete detetovu pažnju i ono može u tom momentu čak i zaboraviti da nosi okluder. Pored toga, kroz ove aktivnosti vežbamo vid dok se zabavljamo, čineći terapiju manje stresnom.

6. Ukrasite okluder

Dajte detetu priliku da personalizuje svoj okluder. Bojenje, lepljenje nalepnica ili dodavanje sjajnih detalja mogu ga učiniti privlačnijim i zabavnijim za nošenje. Na ovaj način dete može izraziti svoj stil i ponositi se njime! Više ideja za personalizovanje okludera možete pročitati na linku.

7. Igrajte igre uloga

Dete može biti “doktor” koji postavlja okluder na omiljene igračke ili “modni dizajner” koji bira boje i dezene. Ovakva igra može umanjiti ozbiljnost terapije i pokazati detetu da nošenje flastera nije ništa “strašno”.

8. Nagradite svaki uspeh

Deca vole nagrade. Uspostavite sistem nagrađivanja za svaki uspeh u nošenju okludera. Bilo da je reč o pohvali, posebnoj igrački ili izletu, pozitivne povratne informacije ojačavaju osećaj dostignuća i povećavaju motivaciju za nastavak terapije. 

 

Možete kreirati poseban kalendar u kome ćete zabeležiti dane kada je dete nosilo okluder tako što ćete, na primer, zalepiti nalepnicu za svaki dan i na taj način pratiti napredak i doslednost, a dete nagraditi kada sakupi određeni broj nalepnica.

Flasteri za oči: rezime!

Pretvaranje procesa nošenja flastera za oči, u zabavno iskustvo za decu sa slabovidošću zahteva kreativnost, strpljenje i podršku roditelja.

 

Omogućavanje deci da se izraze i učestvuju u terapiji na način koji odražava njihovu individualnost ne samo što olakšava proces nošenja flastera, već i podstiče njihovu motivaciju, samopouzdanje i pozitivan odnos prema lečenju.

 

Kroz pažljiv i maštovit pristup, nošenje flastera postaje vesela avantura koja podržava decu u njihovom putovanju ka boljem vidu.

Kuća dobrog vida od 1992. godine!

Dioptrijske naočare, sučane naočare, stakla ili kontaktna sočiva – možeš da računaš na nas!