Postoji gomila zabavnih aktivnosti koje se mogu pretvoriti u vežbe za oči kod dece! Ako zahtevaju koordinaciju oko-ruka ili fokusiranje na detalje, gotovo je sigurno da će doprineti razvoju oka. Evo nekoliko sjajnih ideja za igre i vežbe koje možete isprobati sa svojim mališanom dok nosi okluder ili flaster za oči!
Razveselite dete, stvarajte uspomene i zajedno uživajte u ovim aktivnostima!
Sadržaj:
Aktivnosti / vežbe za oči kod beba
1. Gledanje jarkih slika ili knjiga
Knjige sa kontrastnim i jarkim bojama mogu privući pažnju bebe i podsticati vizuelno opažanje.
2. Omiljene igračke
Beba će duže biti fokusirana na predmet koje voli i neće toliko obraćati pažnju na okluder koji joj možda smeta.
3. Odraz u ogledalu
Postavite ogledalo ispred bebe tako da može da vidi svoj odraz. Ogledala fasciniraju bebe, drže im pažnju i pomažu u razvoju vizuelne percepcije.
4. Brčkanje u kadici
Ukoliko Vaša beba uživa u kupanju, neka nosi flaster dok se brčka i igra u vodi.
5. Igračke koje se vrte
Vrteška iznad kreveca ili ležaljke, sa jarkim i kontrastnim bojama, mogu privući pažnju bebe. Prateći rotaciju igračaka, beba vežba praćenje pokreta i razvija sposobnost fokusiranja na objekte.
6. Lagano ljuljanje ili njihanje
Neka beba leži u ljuljašci ili ležaljci koju možete lagano njihati. Ovo može smiriti bebu ukoliko je uznemirena zbog nošenja flastera.
Aktivnosti / vežbe za oči kod dece
- Igranje društvenih igara
- Slaganje lego kockica
- Razvrstavanje oblika i boja
- Čitanje knjiga
- Plesanje uz omiljenu muziku
- Slaganje slagalice
- Modelovanje plastelina
- Ubacivanje lopte u koš
- Šetnja po parku ili igranje na igralištu
- Isecanje oblika makazama
- Nizanje perlica
- Bojenje bojanke
- Traženje razlika između slika
- Rešavanje lavirinta
- Igranje video igara
Sve ove aktivnosti imaju značajnu ulogu u poboljšanju vizuelnog razvoja. Društvene igre, kreativne aktivnosti, kao i različite igre potpomažu razvoj vida kroz usmeravanje pažnje na detalje, koordinaciju oko-ruka i vizuelno pretraživanje.
Ove aktivnosti podstiču da se slabije oko aktivira dok je bolje pokriveno okluderom, unapređujući percepciju. Takođe, kroz igre se razvija sposobnost praćenja pokreta i poboljšava percepcija dubine, što je od suštinskog značaja za jačanje slabijeg oka tokom terapije nošenja okludera.
Igra kao terapija za slabovidost kod dece
Osim što su zabavne, interaktivne igre ciljaju specifične izazove vezane za ambliopiju. Igrajući se, deca vežbaju slabije oko, unapređujući oštrinu vida. Ove igre su jednostavne za praktikovanje kod kuće i pružaju doslednu i efikasnu praksu, što doprinosi boljim rezultatima lečenja ambliopije.
Najbolje su one igre koje su prilagođene detetovim godinama i koje uključuju elemente koji ih privlače. Osim toga, proverite da li igre omogućavaju prilagođavanje nivoa težine, pružajući postepeno povećanje izazova kako se detetove vizuelne veštine poboljšavaju.
Uključite dete u proces odabira aktivnosti, dajući im osećaj kontrole. Svakako pratite preporuke oftalmologa kako biste bili sigurni da odabrane igre doprinose efikasnosti terapije.
Ukrašavanje okludera ili flastera za oči
Budite kreativni! Kreiranje vlastitih okludera kod kuće može biti zabavno i korisno iskustvo za dete.
Evo nekoliko smernica i ideja kako to možete učiniti na različite načine:
- Dozvolite detetu da ukrašava flastere flomasterima ili nalepnicama i dajte mu slobodu da samo osmisli šare i dizajn. To ne samo da čini okluder jedinstvenim, već i podstiče detetovu kreativnost.
- Napravite okludere prema određenoj temi ili omiljenim junacima deteta. Možete koristiti nalepnice, šarene papire ili isečke iz magazina kako biste kreirali okludere inspirisane omiljenim crtanim junacima, superherojima ili životinjama.
- Za ukrašavanje možete iskoristiti i razne materijale poput mekanih tkanina ili šarenih papira. Ovo je prilika da se iskoriste reciklirani materijali kod kuće i stvori nešto potpuno novo i zanimljivo.
- Prilagodite okluder dodavanjem rekvizita. Na primer, oko okludera možete pričvrstiti male plastične ili gumene igračke ili dodatke koji se lako uklanjaju.
- Neka dete ima više okludera koje može menjati svakog dana. Jedan za crtanje, drugi za igranje napolju ili čak jedan za posebne prilike. To ne samo da čini nošenje okludera zabavnijim već i praktičnijim!
Pri kreiranju vlastitih okludera, bitno je voditi računa da materijali budu sigurni za upotrebu i da ne iritiraju kožu oko očiju. Podstaknite dete da uživa u kreativnom procesu i da se zabavi, stvarajući okludere koji su prilagođeni njegovim interesovanjima i željama.
Zaključak
Put ka boljem vidu može biti pun izazova, ali uz podršku, kreativnost i mnogo igre, možemo napraviti ceo proces pozitivnim iskustvom i za roditelje i za decu. Napisali smo poseban tekst koji će svakom roditelju dati ideju kako da proces učini zanimljivijim: Flasteri za oči: iskustva i saveti za roditelje.
Ne stresirajte se ako neki dani nisu idealni – sve je to deo putovanja. Posvećenost, podrška i strpljenje su ključni tokom celog ovog važnog procesa. Kroz kreiranje personalizovanih okludera i učestvovanje u zabavnim aktivnostima, možete omogućiti deci da prigrle proces lečenja ambliopije sa osmehom na licu.